týždenná dávka inšpirácie o jedle, knihách a cestovaní

Island – Reykjavík

Island – Reykjavík

Celé to začalo niekedy v októbri, keď som na Letenky za babku natrafila na mega lacné letenky na Island. Odlet bol síce z poľských Katovíc, ale cena cca 60 Eur na osobu na 5-dňový pobyt bola neodolateľná. V práci som vyžiadala dovolenku, Jurimu oznámila termín a letenky kúpila. Len tak!

Plánovanie

Vedela som, že Island je krajina pomerne drahá, preto som chcela vybaviť všetko čo najskôr. V znamení hesla “Človek mieni, prokrastinácia mení” som si to nechala samozrejme na poslednú chvíľu. 😀

Po asi mesiaci veľkého porovnávania zabookovala auto. Na Islande to totiž inak nejde, pokiaľ si nechcete platiť predražené exkurzie. Auto som rezervovala na 4 dni cez lokálnu spoločnosť Blue Car Rental, na ktorú som našla veľa pozitívnych recenzií. Keďže marec je na Islande považovaný ešte za zimu, pre pokoj mojej šoférskej duše som vybrala Daciu Duster s pohonom 4×4. Aké bolo naše prekvapenie, keď sme dostali minuloročný model Renault Kadjar v plnej výbave 🙂 Poviem vám, že napríklad také vyhrievané sedadlá  vedia výrazne zlepšiť komfort cestovania 😀

Keďže auto sme si mali prevziať až v Reykjavíku, na cestu z letiska v Keflavíku som kúpila autobusové lístky na stránke www.getyourguide.com za 19 Eur na osobu v buse s batožinou, nápojom a free wifi.

Itinerár cesty som skladala v Sygic Travel appke, ktorá sa mi osvedčila aj pri ceste do Maroka. Konečnú podobu dostal náš výlet len pár dní pred odletom zároveň s bookovaním ubytka.

Ubytovanie som poriešila klasicky cez Booking . V Reykjavíku sme mali na dve noci rezervovaný menší apartmán relatívne blízko na pešo od všetkého, čo sme chceli vidieť. Tretiu noc sme boli v hoteli hneď vedľa vodopádu Skogafoss a štvrtú sme strávili v krásnom hoteli Fosshotel Nupar uprostred ničoho (doslovne – v okruhu cca 90 km nič, len ľadovce).

Reykjavík – Hallgrímskirkja

Hlavné mesto Islandu je od letiska v Keflavíku vzdialené cca hodinku autobusom. Na BSÍ bus terminal, teda autobusovú stanicu, sme dorazili okolo obeda. Vzali sme si bezplatné mapy mesta i celého ostrova a pešo sme sa vybrali rovno do kostola Hallgrímskirkja, ktorý bolo vidno už zo stanice.

Kostol stavali 38 rokov a jeho architektúra má zobrazovať prvky typické pre Island – čadičové stĺpy, lávu či vodopády. Výzorom sa výrazne odlišuje od kostolov v našich končinách a aj keď sa na prvý pohľad môže zdať ako chladný a neosobný, cítila som sa v ňom tých pár minút veľmi príjemne.

Tjörnin

Od Hallgrímskirkja sa za pár minút dostanete k hlavným uličkám centra mesta ako aj k pobrežnej promenáde. Po ceste určite nevynechajte Reykjavík´s Chips, veľmi príjemné posedenie, veľmi príjemný majiteľ, výborné hranolky s ešte lepšími dresingami. V centre mesta samozrejme nájdete množstvo domov v tradičnom severskom štýle, ktoré v dnešnej dobe plnia úlohu obchodíkov a reštaurácií.

Čo možno trošku prekvapí je jazero Tjörnin, ktoré nájdete v blízkosti mestskej radnice a vysokej školy. Jazero je domovom pre mnoho rôznych druhov vtákov, ktoré môžete pozorovať dokonca aj v zime. V dôsledku geotermálnych prameňov jazero v zime nezamŕza úplne celé, a tak sa môžete v jednej časti prechádzať po hrubej vrstve ľadu a zároveň pozorovať plávajúce kačky v druhej časti.

Harpa & Sólfar

Keď budete v Reykjavíku, určite nevynechajte Harpu a Sólfar. Jednak sa im pri prechádzke pobrežím aj tak nevyhnete plus sú to dve z najkrajších atrakcií hlavného mesta.

Harpa je koncertná hala a konferenčné centrum v jednom, alebo inak základňa modernej architektúry a centrum kultúrneho života na Islande. Budova zo skla a ocele láka domácich aj turistov, aby si ju prišli obzrieť z blízka. Vstup je zdarma, takže sa môžete ísť týmto jedinečným skvostom pokochať i zvnútra, čo sa hodí hlavne, ak vonku nie je najpríjemnejšie počasie. Okolie Harpy nie je nijak zvláštne krásne, ale dizajn budovy a jej nočné nasvietenie to všetko hravo vykompenzujú. Harpu navyše vidno aj z opačnej strany pobrežia.

Sólfar alebo Sun Voyager (voľne preložené Slnečný pútnik) je socha od známeho islandského sochára Jón Gunnar Árnasona. Pripomína aj vám vikingskú loď? Well, well, ste úplne vedľa. Autor totiž vyhlásil, že on vidí sochu skôr ako “sen”. Každopádne, na obhliadku tejto krásky vám odporúčam ísť buď skoro ráno alebo podvečer, kedy je v jej okolí menej ľudí. Ráno okolo východu Slnka síce obklopujú okolie sochy nadšenci timelapse videí, máte však vďaka tomu zaručené, že vám nik nevbehne do záberu.

Pár slov na záver

My sme mali na Reykjavík len jedno poobedie a aj keď je ešte pár miest, ktoré sme si pozrieť nestihli, na jeho obhliadku je jeden deň úplne postačujúci. Väčšina miest sa dá bez problémov prejsť pešo pár minútovými prechádzkami, prípadne môžete využiť aj miestnu autobusovú dopravu siete Straeto.

Ak si plánujete prenajať auto už na letisku a odtiaľ smerujete do Reykjavíku, odporúčam si s ubytovaním preveriť možnosť parkovania. My sme tento detail, samozrejme,  prehliadli. Šťastná hviezda nám však priala a hneď za rohom nášho domu sme našli posledné a dokonca neplatené voľné parkovacie miesto. Miesta priamo pred domami sú väčšinou platené a parkovné môžete zaplatiť nie len mincami, ale aj kartou. Koniec koncov, platba kartou je na Islande zjavne najpoužívanejší spôsob platby.

Ak ste zvedaví na ďalšie zaujímavé miesta, ktoré sme na Islande navštívili, stay tuned. 🙂 V ďalších článkoch popíšem niečo o Golden Circle ako aj o zaujímavých zastávkach na juhu ostrova smerom k Jökursárlónu.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.