týždenná dávka inšpirácie o jedle, knihách a cestovaní

Peruánske dobrodružstvo #1

Peruánske dobrodružstvo #1

V apríli 2017 som v práci dostala za odmenu mega výlet do bájneho Peru. Mohla som sa pozrieť na tie krásne miesta, ktoré som dovtedy obdivovala len na fotkách z internetu. Popri obdivovaní som si tiež ale mala bližšie všímať služby leteckej spolocnosti LATAM Airlines, ktorá vlastne tento výlet organizovala. Poďme sa teda pozrieť ako vyzeralo moje peruánske dobrodružstvo.

Doprava v Peru // ako – odkiaľ – kam

Aj keď som do lietadla nastupovala už vo Viedni, tento trip ako taký sa začínal vo Frankfurte. Tu som sa našla s ostatnými účastníkmi zájazdu z rôznych prevažne českých cestovných kancelárií. Zo Slovenska sme boli len dve. LATAM Airlines má z Frankfurtu predĺženú linku cez Madrid do Santiago de Chile, ktorú prevádzkuje na novom (a parádne pohodlnom) Boeingu 787 Dreamliner. My sme v Madride prestupovali na priamy let do Limy, ktorý už bol so starším a nie až tak pohodlným Boeingom 767.

Frankfurt – Madrid je let, ktorý trvá len približne 2,5 hodiny. Naproti tomu let Madrid – Lima trvá 12 hodín a aj keď sme sedeli v rade po dvoch, bola som po pár hodinách spánku a dvoch filmoch úplne pokrčená. Jedlo na tomto dlhokánskom lete som si však užila. Podávali dve teplé jedlá, večeru a raňajky. Prvý krát som sa stretla s tým, že jedlo v economy triede podávajú s normálnym príborom, skleným pohárom a na normálnom tanieri. Plastová bola len miska na ovocie a dezert. Na výber bolo myslím z dvoch možností a garantujem vám, že sa určite dobre najete.

Počas pobytu v Peru som okrem medzinárodných letov absolvovala aj dva vnútroštátne na trase Lima – Cusco a Juliaca – Lima. Oba lety trvali niečo cez hodinu, v cene sme mali podpalubnú batožinu, ale bez servisu na palube. Mohli ste si však kúpiť sendvič s nápojom za cca 6 solov, v prepočte asi 2 eurá.

Keďže výlet bol organizovaný v spolupráci s miestnou cestovnou kanceláriou, mali sme po celý čas vlastných sprievodcov, vlastný mikrobus a z miestnej dopravy sme odskúšali vlastne len vlak na trase Ollantaytambo – Machu Picchu a autobus zo stanice Machu Picchu na kopec pod vstup do Machu Picchu.

Peru všeobecne

V Peru je aktuálne o 6 hodín menej. V apríli, keď som tam bola ja a bol u nás letný čas, to bolo mínus 7 hodín. Pred tým som bola v krajinách s maximálne hodinovým časovým posunom, našťastie som sa po celý čas cítila úplne v pohode a väčší problém som mala paradoxne po návrate domov.

Počasie v Lime bolo v apríli pomerne teplé, ale hlavne veľmi vlhké, čo vám dá facku len čo vyjdete z vyklimatizovaného letiska. V ostatných častiach už bolo chladnejšie, keďže sme sa posunuli z takmer hladiny oceánu do 3400 m.n.m. v Cuscu a niečo cez 4000 m.n.m. v Pune.

Príroda v Peru je úžasná, všade zelená a to dokonca aj v obrovskej a zastavanej Lime. Kultúra je unikátna, koniec koncov Peru bolo centrum ríše bájnych Inkov. Pre jedlo sú typické mnohé druhy zemiakov, mnohé druhy kukurice či quinoi. Vegetariánov určite neteší, že v Peru si radi pochutnávajú na mäse z alpacy a pozor…miestnou pochúťkou sú pečené morské prasiatka!

Podobne ako v niektorých iných krajinách, aj v Peru sa vyhýbajú daniam z nehnuteľnosti tým, že budovy bývajú nedokončené a teda neskolaudované. Čo sa mi však páčilo, boli školy. Aj v odľahlejších miestach mali vybudované pekné areály s jednoduchšou, ale čistou budovou a ihriskami, decká chodia v uniformách.

Doprava v Lime je hektická. I mean, mega hektická. Väčšina hlavných ciest má 3 pruhy v každom smere a niekedy nestačí ani to. Autá, taxíky, polo rozpadnuté mini busy alias mestská hromadná doprava chodia krížom krážom. Európan by mal podľa mňa v tom chaose asi problém. V menších mestách nie sú asfaltové cesty úplným pravidlom. V Cuscu je veľa ciest vydlaždičkovaných, ale pomerne v dobrom stave. V Pune alebo v Juliace, ktorá je jedným z najmladších miest v Peru, sú asfaltové cesty raritou.

Na čo sa neoplatí zabudnúť

Miestnou menou je tzv. sol. V prepočte za 1 euro dostanete pri aktuálnom kurze približne 4 soly. Peniaze najlepšie zameníte v Lime z eur aj dolárov. Peruánske soly si tiež môžete vybrať z bankomatu, odporúčam si najprv pozrieť podmienky vašej banky pre takéto výbery. Mňa takýto výber stál 16 eur.

Slováci na vstup do Peru nepotrebujú vopred vybavovať žiadne víza. Stačí mať pas platný minimálne pol roka po návrate. Po prílete síce treba prejsť imigračnou kontrolou, viac času však strávite v rade ako pri úradníkovi, ktorý sa vás len spýta, na ako dlho ste prišli a do pasu dostanete pečiatku.

Pas je nutnosť, ak chcete navštíviť Machu Picchu. Na meno a číslo pasu je vystavený lístok na vlak zo stanice Ollantaytambo – Machu Picchu, autobusový lístok pod Machu Picchu aj vstup na Machu Picchu. Zabudnúť si pas v tento deň by bola tragédia. Okrem toho, pri východe z Machu Picchu máte možnosť nechať si pas opečiatkovať. Nezabudnite na to ako ja 🙂

V Cuscu sa vám z výšky doslova zatočí hlava. V príletovej hale vás však privíta košík so sušenými coca lístkami (áno, tá coca, z ktorej niekde inde robia kokaín), ktorá je niečo ako prírodný liek na bolesť hlavy a závrate. Z cocy všade robia aj čaj. Sprievodkyňa nás upozornila, že sa neodporúča vypiť viac ako 5 malých šálok a nemá sa piť večer. Svet by sa vám potom mohol točiť viac z cocy ako z výšky 🙂 Ak to však nechcete skúšať s cocou, pribaľte si tabletky na bolesť hlavy. BTW, vývoz coca lístkov z krajiny nie je legálny.

Na miestnom trhovisku v Pisacu uvidíte naozaj reálnych domácich obyvateľov. Niektorí sa sami prihovoria, či nechcete spraviť fotku, pretože si tak privyrábajú (a nielen v Pisacu). Iní sa od vás obrátia, ale keď im ponúknete nejaké drobné, nechajú sa prehovoriť.

Itinerár – čo som v Peru videla

Do Limy sme prileteli v piatok ráno a celý deň sme strávili vozením sa po Lime s rôznymi zastávkami. Videli sme pamiatky v troch rôznych častiach, z ktorých najviac sa mi páčila časť Barranco spolu s Múzeom Maria Testina – MATE a novšia časť Miraflores kúsok od pobrežia.

Druhý deň ráno sme odleteli do Cusca, kde sme absolvovali prehliadku mesta a trochu sa aklimatizovali na rozdiel v nadmorskej výške. Cusco je mesto medzi kopcami a svojho času bolo hlavným mestom ríše Inkov a pamiatok z tejto doby je tu naozaj požehnane.

Tretí deň sme sa presúvali do Sacred Valley, po ceste sme navštívili tradičné trhovisko v dedinke Pisac a zastavili sme sa aj pri stánku, kde pripravovali národnú pochúťku – morča. Stihli sme výstup na pevnosť Ollantaytambo, prehliadku prírodného “laboratória” z čias Inkov Moray a údolia Maras presláveného ťažbou soli zo soľných jazierok.

Nasledujúci štvrtý deň nášho výletu bol celý v znamení Machu Picchu. Presun z hotela na železničnú stanicu Ollantaytambo, hodina a pol cesta vlakom, pol hodina cesta autobusom a nakoniec zopár desiatok schodov na Machu Picchu 🙂 Po náročnom dni o niečo náročnejšia cesta mini busom niekoľko hodín späť do Cusca.

Piaty deň bol asi najnárošnejší zo všetkých, pretože sme sa presúvali z Cusca do Puna pri jazero Titicaca. Z hotela sme vyrazili o 7 ráno a pred hotelom v Pune sme vystúpili okolo 6 večer. Cesta bola náročná nie len dĺžkou, ale aj tým, že sme prešli do nadmorskej výšky viac ako 4000 m.n.m..

Predposledný deň sme sa plavili po jazere Titicaca, navštívili sme komplex plávajúcich ostrovčekov Uros a naobedovali sme sa u obyvateľov ostrova Taquile. Po takmer celom dni na jazere sme sa prešli po meste, nakúpili posledné suveníry a strávili príjemnú večeru na hoteli.

V posledný deň sme ešte pred naším letom z mesta Juliaca do Limy navštívili archeologickú pamiatku Sillustani nad jazerom Umayo. V Lime sme mali pár hodín čas, neoplatilo sa však už ísť do mesta, tak sme sa motali po letisku, dobíjali baterky a pripravovali sa na úmorne dlhú cestu domov.

Chcete vedieť viac?

Nechcela som vás v jednom článku zahltiť všetkými informáciami, už aj tak som ich sem napísala dosť. Peru highlights, teda miesta, ktoré sa mi počas výletu zapáčili najviac, vám predstavím v samostatnom článku aj s fotoskami 🙂

Ak by vás zaujímalo ešte niečo, na čo som možno zabudla alebo ma nenapadlo to sem napísať, tak dajte otázku do komentu a čo najlepšie zodpoviem 🙂Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.