týždenná dávka inšpirácie o jedle, knihách a cestovaní

Peruánske dobrodružstvo #2

Peruánske dobrodružstvo #2

Vítam všetkých čo sa do Peru chystajú, aj tých čo už Peru navštívili a aj tých, ktorých na peruánske dobrodružstvo možno inšpirujem! V minulom článku som vám popísala zopár všeobecných info o mojom výlete do Peru z apríla minulého roku. Dnes by som vám rada priblížila miesta, ktoré sa mi z toho výletu páčili najviac. Peruánske dobrodružstvo číslo dva, poďme na to 🙂

Kultúrne dobrodružstvo v meste Lima

Hlavné mesto Peru má cca 10 miliónov obyvateľov a je postavené na kopci len niečo cez 80 metrov nad hladinou oceánu. Pre Limu je typické síce príjemne teplé, no veľmi vlhké podnebie. Lima je veľmi zaujímavé mesto vhodné na prvé kultúrne dobrodružstvo v Peru. Je to zmes tradičných častí s elektryckými drôtmi úplne všade, časti s modernými mrakodrapmi, ale aj pokojnými uličkami.

V historickom centre ma zaujalo Hlavné námestie Plaza Mayor obklopené niekoľkými žltými budovami, z ktorých jedna bola sídlom radnice. V bezprostrednej blízkosti tiež nájdete prezidentský palác, sídlo arcibiskupa a niekoľko príjemných reštaurácií či barov, kde si môžete vychutnať tradičný cocktail Pisco Sour.

Barranco a Miraflores

Z hlavného mesta sa mi najviac páčila časť Barranco známa ako umelecká, kde sme sa poprechádzali uličkami plnými farebných domčekov a rôznych umeleckých inštalácií. Nájdete tu okrem iného aj Múzeum Maria Testina – MATE. Mario Testino je svetoznámy peruánsky fotograf, ktorý fotil pre Vouge aj Lady Dianu ako posledný pre jej smrťou. Tieto fotky sú tiež súčasťou múzea ako aj dvojo šiat, ktoré mala Lady D. počas fotenia na sebe.

Ďalšou obľúbenou časťou je moderné Miraflores. Je bližšie k pobrežiu, nachádzajú sa tu najvyššie a najmodernejšie budovy v meste. So sprievodcom sme Miraflores najprv obdivovali len spoza okien mikrobusu, no po večeri sme sa vybrali na vlastný prieskum. Popri rôznych hoteloch, obchodíkoch a reštauráciách sme sa dopracovali až k pobrežiu. Pobrežie je niekoľko desiatok metrov vysoký zráz, pod ktorým sa nachádza 6 prúdová cesta a za ňou pláž. Bezpečnejšie je ostať na krásne zelenej a udržiavanej promenáde hore na kopci. Výhľady sú nádherné a v spoločnosti domácich a dobrého peruánskeho piva sme stihli aj západ slnka.

Cusco

Po náročnom dni a noci v príjemne teplej Lime sme preleteli o niekoľko stoviek juhovýchodne do vnútrozemia do mestečka Cusco. Cusco sa nachádza v peruánskych Andách v nadmorskej výške približne 3400 metrov, z čoho sa vám riadne zatočí hlava. Nemajte strach, v príletovej hale na vás čakajú coca lístky na žuvanie, čím takmer okamžite zmiernite ten náhly kolotoč. Pozor, neberte si naraz viac ako tri 🙂 Cusco má bohatú históriu hlavného mesta ríše Inkov, o čom svedčí množstvo pamiatok nie len v samotnom meste, ale aj v jeho širokom okolí.

Sacsayhuamán

Sacsayhuamán je citadela/pevnosť postavená nad mestom Cusco vo výške približne 3700 m.n.m. Územie pevnosti bolo osídlené už od cca 10. storočia ľuďmi z civilizácie Kilke a Inkovia ju rozšírili niekedy v 13.tom storočí. Najprv sa to môže zdať ako obrovská zelená plocha z ničoho, keď ale vyjdete na niektorom z prístupných miest, zistíte, že vlastne ide o obrovské “námestie” obklopené tromi vysokými terasovitými stenami. Btw, tie steny sú postavené z obrovských vytesaných kamenných blokov, z ktorých niektoré vážia 128 – 200 ton! Najlepší čas na návštevu je podľa mňa tak hodinku pred koncom otváracej doby, je tam minimum ľudí a atmosféra pri zapadajúcom slnku je úžasná. Tu tiež môžete natrafiť na voľne sa prechádzajúce huňaté alpacy 🙂

Sacred Valley a okolie

Sacred Valley v sebe skrýva mnoho pokladov, napríklad tradičné trhovisko v Pisacu, kde máte možnosť vidieť skutočne domácich Peruáncov. Neradi sa fotia, ale za pár drobných sa vám možno podarí niektorých nahovoriť.

Okolie údolia Sacred Valley je známe kvôli početným ruinám z čias Inkov. My sme sa pozreli na pevnosť Ollantaytambo a ruiny prírodného laboratória Moray. Moray pozostáva z kruhových terás s hĺbkou do 30 metrov. Teplotný rozdiel medzi najvyššou a najnižšou terasou môže byť až 15 stupňov a Inkovia tu skúšali ako sa ktorým rastlinám darí v rôznych výškach a druhoch zeme. Nevynechajte ani Salineras de Maras, soľné jazierka pri dedinke Maras. Výhľad na údolie posiate soľnými jazierkami, z ktorých do dnes soľ zbierajú a nosia ručne, je neuveriteľný.

Po potulkách v okolí Sacred Valley sme deň zakončili v hoteli Inkaterra Hacienda Urubamba. Počas celého pobytu sme každý mali svoju vlastnú izbu. Pojem vlastná izba tu ale nadobudol úplne iný rozmer. Hotelový komplex Inkaterra Hacienda Urubamba pozostáva z hlavnej budovy Casa Hacienda a z 24 samostatne stojacich “casitas” – domčekov, z ktorých každý predstavuje jednu izbu. Asi viete, kam tým mierim 🙂 Jedlo bolo skvelé a tá izba, to bolo niečo waw. Veľká škoda, že sme tu boli len na jednu noc 🙂

Cestou k Machu Picchu

Najväčší highlight výletu by si zaslúžil hádam aj samostatný článok 🙂 Z prekrásnej haciendy v Urubambe sme sa skoro ráno presúvali na železničnú stanicu Ollantaytambo, kde sme naskočili na vlak Peru Rail. Trasa, ktorá má len niečo cez 40 km trvá asi hodinu a pol. Cez obrovské okná, ktoré majú vagóny aj v streche, nebudete vedieť, kam skôr pozerať. Trasa vedie popri rieke Urubamba a výhľady na rieku a okolité hory sú úžasné.  K Machu Picchu je potrebné sa odviezť autobusom cez kľukaté zákruty a zabijete tak ďalšiu pol hodinku času. Potom už príde ten vytúžený moment, keď zrazu stojíte pred tabuľou s nápisom Machu Picchu a musíte vyšľapať pár desiatok (alebo stoviek? nepočítala som) schodov. Výstup nie je taký náročný, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Oproti Cuscu sme vo výške “len” 2400 m.n.m., takže sa až tak nezadýchate a schody nemajú veľké rozostupy.

Nezabudnuteľný zážitok

Machu Picchu je bezpochyby must-see záležitosť a človeku každým schodíkom viac bije srdce s očakávaním, kedy už bude hore. A keď už vyjde všetky tie shcody, tak čaká, ako veľmi bude ohúrený, že konečne vidí tento kus histórie na vlastné oči. U mňa nie až tak veľmi, aj keď neviem prečo. Nikdy som ani nedúfala, že Machu Picchu niekedy uvidím, jednak Peru nebolo na vrchole môjho must-see listu a zdalo sa mi to aj trochu nedosiahnuteľné. A zrazu som tam stála a mohla sa prechádzať uličkami a terasami…a nič! Ten efekt sa dostavil až trochu neskôr, keď som si pozerala fotky a ľutovala som, že som ich nespravila ešte o pár viac 😀 Určite by som sa však rada kedykoľvek vrátila a možno by som to skúsila aj s Inca trail, teda vystúpiť na Machu Picchu po 3 dňovom treku cez hory 🙂

Puno & jazero Titicaca

Titicaca je najväčšie sladkovodné jazero v Južnej Amerike v nadmorskej výške cca 3800 metrov na hraniciach Peru a Bolívie. Cesta k nemu nie je najjednoduchšia, v autobuse sme v ten deň presunom z Cusca do Puna (mesta pri jazere) strávili viac ako 10 hodín. Zo zastávok po ceste sa mi najviac páčili archeologický komplex Racchi (Raqchi) s ruinami Chrámu Wirachocha a výhľady na všadeprítomné vysoké hory.

Plavbou po jazere sme strávili celý nasledujúci deň. Navštívili sme komplex plávajúcich ostrovov Uros a prírodný ostrov Taquile, na ktorom žije približne 2000 obyvateľov hovoriacich starým dialektom Quechua.

Uros je komplex plávajúcich ostrovov vytvorených z rákosu, z ktorého sú vytvorené aj člny, ktoré ľudia žijúci na týchto ostrovoch používajú hlavne ako atrakciu pre turistov. Mali sme možnosť vidieť, ako tieto ostrovy vznikajú a tiež nahliadnuť do príbitkov niekoľkých rodín. Zážitok vskutku zaujímavý, avšak bolo veľmi cítiť, ako veľmi chcú z turistov vytiahnuť čo najviac peňazí.

Na ostrove Taquile nás domáci pohostili typickým obedom – zeleninová polievka, ryba s ryžou, zemiakmi a rajčinovo-cibuľovým šalátom. Na zapitie nám ponúkli čaj z lístkov cocy a rastlinky muña, ktorá má veľmi podobné účinky ako coca, avšak je chutnejšia. Pre obyvateľov ostrova je typická výroba textílií a oblečenia, pričom štrikujú tu výlučne muži.

Trip v Peru bol naozaj super a doprala by som takúto možnosť naozaj každému. Verím, že sa mi podarí do Peru ešte niekedy vrátiť a že budem mať na spoznávanie tejto úžasnej krajiny a hlavne pamiatok z Ríše Inkov viac času.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, tak mi napíšte do komentu a rada zodpoviem 🙂Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.