týždenná dávka inšpirácie o jedle, knihách a cestovaní

Reading list #1

Reading list #1

Minulý rok som sa v znamení novoročných predsavzatí zapojila do Reading challenge na Goodreads. Na rok 2017 som si stanovila cieľ prečítať 25 kníh, ktorý sa mi dokoca podarilo o dve knihy prekonať.

Na rok 2018 som si v Reading challenge dala na prečítanie 40 kníh. Myslím si, že to nie je nereálne, pokiaľ sa nebudem flákať po večeroch pri Netlfixe, ako posledný týždeň.

V januári som mala na pláne prečítať 4 knihy, podarili sa mi nakoniec len tri (a štvrť). Tá štvrtá, ktorú som začala čítať, je dosť hrubá, na čítanie pomerne náročná a navyše je v češtine. Na knihy v češtine nie som zvyknutá, a tak som sa pri jej čítaní tak trochu zasekla. Verím však, že ju vo februári dočítam a stihnem aspoň ďalšie dve.

Každopádne poďme sa pozrieť na tie januárové.

Lauren Graham // Talking as Fast as I Can: From Gilmore Girls to Gilmore Girls (and Everything in Between)

Autobiografiu od Lauren som objavila úplne náhodou niekde na Instagrame a rozmýšľala som niekoľko týždňov, či si ju kúpiť alebo nie. Nakoniec som, ako inak, neodolala. Páčila sa mi obálka knihy a Lauren mám ako herečku docela rada aj v Gilmore Girls aj mimo nich. Knihu som objednala v anglickom originále a dobre som spravila. Len pár dní po objednaní som videla na nete niekoľko negatívnych recenzií, ktoré sa ale skôr týkali nie úplne podareného prekladu.

Aj keď kniha nie je žiadne svetoborné umelecké dielo, bolo to príjemné čítanie. Chápem však, že ľudia, čo čítali knihu v preklade, mohli byť sklamaní. Humor Lauren sa totiž podľa mňa v preklade stráca, a práve ten ma pri čítaní držal až do konca. Okrem toho som sa dozvedela kopec rôznych vecí z jej života, o ktorý som sa pred tým nijako nezaujímala. Bolo milé dozvedieť sa niečo bližšie o hlavnej postave jedného z najobľúbenejších seriálov.

  • Hodnotenie: 4/5

R.J. Palacio // Wonder

Wonder som si kúpila po tom, čo som videla trailer na rovnomenný film s Juliou Roberts a Owenom Wilsonom. Film Wonder je natočený práve podľa tejto knihy. Film mal v USA premiéru 17.11.2017, u nás bude v kinách od 15.02.2018 a už teraz rozmýšľam, či naň pôjdem alebo si ho pozriem v pohodlí domova.

Wonder je kniha určená primárne pre mladších čitateľov, keďže hlavnou postavou je 10-ročný chlapec August “Auggie” Pullman.  Auggie sa narodil s deformáciou tváre a má za sebou 27 plastových operácií. Práve kvôli častým operáciám nemohol chodiť do školy, čo sa jeho rodičia rozhodli zmeniť (posledné slovo mal predsa len Auggie). Kniha je teda o tom, ako Auggie prekonáva rôzne prekážky počas jeho prvého roka v normálnej škole medzi normálnymi deťmi, ktoré (povedzme si úprimne) vedia byť veľmi kruté.

Každopádne knihu odporúčam aj dospelým, v práci som ju posunula už druhej kolegyni a pre mňa je to jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala vďaka príbehu a pocitom, ktoré vo mne Wonder a Auggie Pullman zanechali.

  • Hodnotenie: 5/5

Lindsey Kelk // About a Girl

Lindsey Kelk možno poznáte vďaka sérii I Heart (1. New York, 2. Hollywood, 3. Paris, 4. Vegas, 5. London, 6. Christmas). Lindsey píše typickú chick-lit a don´t get me wrong, robí to dobre. Prvú knihu, čo som od nej prečítala, bola I Heart New York, ktorú som dostala od Lenky na narodeniny ešte počas výšky. V tejto sérii som sa dočítala len po Paris, snáď sa mi niekedy podarí prečítať aj ostatné.

About a Girl som tiež dostala od Lenky pred pár rokmi, no začala som ju čítať ešte minulý rok cez leto. Bohvieako ma nebavila, tak som ju odložila na neskôr a teraz v januári som sa k nej vrátila. Miestami ma hlavná hrdinka Tess neskutočne iritovala, Lindsey je ale majster chick-lit slova. Knihu som samozrejme nakoniec zhtla za 4 večery a aké bolo moje prekvapenie, keď som zistila, že kniha má ďalšie dve (alebo tri?) pokračovania.

Nevravím, že by ma nezaujímalo, ako to s Tess všetko nakoniec dopadne, ale nie som si ani po prečítaní a menšom odstupe istá, či sa mi chce čítať ďalšie dve (tri?) 400 stranové knihy s príbehom natiahnutým najviac ako sa len dá.

Každopádne, ak ste fanúšičky chick-lit, dajte Lindsey určite šancu.

  • Hodnotenie 3/5

Tak sa zdá, že január sa niesol v znamení angličtiny, i keď ako som už napísala na začiatku, začala som čítať aj jednu knihu v češtine. Napoviem, že ide o Vysněný život Ernesta G. od autora Jean-Michel Guenassia // preložila Helena Beguivinová a je o živote Jozefa Kaplana, českého lekára židovského pôvodu, ktorého životný príbeh sa odohráva počas a po 2. svetovej vojne. Viac už ale v ďalšom Reading liste 🙂

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.