týždenná dávka inšpirácie o jedle, knihách a cestovaní

Reading list #3

Reading list #3

Marec – mesiac knihy. V mesiaci s takýmto prívlastkom by sa patrilo prečítať viac ako dve knihy 🙂 Aj keď naďalej čítam prevažne v električke cestou do práce a z práce, po biednom februárovom čítaní som sa v mesiaci knihy čítaniu predsa len venovala trochu viac.

Arthur Conan Doyle // A Study in Scarlet

Marec som začala zľahka, a síce najtenšou knihou od sira Arthura Conana Doyla o detektívnom konzultantovi Sherlockovi Homesovi.

Dr Watson sa po návrate z Afganistanu chce usadiť v Londýne a hľadá nejaké ubytovanie, o ktoré by sa podelil s niekým ďalším, aby znížil náklady. Náhodne stretne starého známeho, ktorému povie o svojom hľadaní a tento ho zoznámi so Sherlockom Holmesom, ktorý tiež hľadá spolubývajúceho. Takto sa v jedno popoludnie začne písať príbeh Sherlocka Holmesa a Dr Johna Watsona z ich spoločného bytu na 221B Baker Street.

Okrem zoznámenia  a vzájomného spoznávania sa Sherlocka Holmesa a Dr Watsona, Sherlock spolu s políciou pracujú na vyriešení zdanlivo nevyriešiteľnej vraždy Amerického občana a jeho asistenta. Prvá časť knihy najprv opisuje postup vyšetrovania a vo svojom závere Sherlock chytí vraha zodpovedného za smrť dvoch mužov. V druhej časti autor opisuje celú históriu príbehu, ktorý týmto vraždám predchádza. V závere druhej časti a teda vlastne aj samotnej knihy vrah vypovedá už vo väzení poslednú časť príbehu.

A Study in Scarlet bude pre mňa asi jednou z tých menej obľúbených zo série príbehov o Sherlockovi, no už sa teším, keď budem mať trošku viac času na ďalšie detektívne dobrodružstvá Sherlocka Holmesa a Dr Watsona.

  • Hodnotenie 3,5/5

Iceland // Lonely Planet by Carolyn Bain & Alexis Averbuck

Áno, viem, že to nie je klasická kniha, ALE čítanie a príprava na náš výlet do tejto jedinečnej krajiny ohňa a ľadu mi predsa len zabrala trochu času. Kniha má približne 400 strán, aj keď som ju samozrejme neprečítala celú. Počas nášho krátneho výletu sme sa totiž zamerali hlavne na časti, ktoré je reálne stihnúť prejsť za 5 dní. Stihli sme okolie Reykjavíku, Golden Circle a smerom na juh až po ľadovcovú lagúnu Jökulsárlón pod Vatnajökull National Park.

V tomto veľmi dobre spracovanom sprievodcovi od jedinečného Lonely Planet v sebe má všetko, čo potrebujete. Základné rozdelenie a informácie ku každej časti ostrova, tipy čo kde vidieť, kde sa dobre najesť a vyspať. Rôzne mapky, odkazy na lokálne cestovné kancelárie, ale aj krásne fotografie a dobre mienené rady.

Toto moje vydanie je z mája 2017, takže je v tomto momente najaktuálnejšie, keďže ďalšie vydanie je plánované na máj 2019.

  • Hodnotenie 5/5

Agatha Christie // Murder on the Orient Express

Knihu Vražda v Orient Exprese som si kúpila hlavne kvôli tomu, že na BookDepository bola v akcii a páčila sa mi jej obálka. Zároveň som však fanúšikom seriálovej podoby príbehov Hercula Poirota v podaní nenahraditeľného Davida Sucheta.

Hercule Poirot sa po svojej ceste na Blízkom Východe vracia do Londýna a v Istanbule nastúpi na preslávený Orient Express. Orient Express je na dané obdobie nezvyčajne plný cestujúcich. Cesta prebieha bez problémov do momentu, kedy vlak uprostred noci náhle zastane uprostred ničoho. Železničnú trať zasypali snehové záveje a zdá sa, že zdržanie sa môže natiahnuť aj na pár dní. Akoby toho nebolo málo, ráno objavia jedného z cestujúcich, amerického boháča Ratchetta, ubodaného na smrť v jeho vlastnom kupé.

Hercule Poirot sa na naliehanie riaditeľa vlakovej spoločnosti ujme vyšetrovania. Dôkazy naznačujú, že vrahom je jeden z cestujúcich, zároveň sa však zdá, že každý z cestujúcich má na čas vraždy alibi. Opustil vrah vlak ešte prešd tým, ako zastal na trati zapadnutej snehom alebo sa ukáže, že je ešte stále medzi nimi?

  • Hodnotenie 4/5

Agatha Christie // And Then There Were None

Detektívka “And Then There Were None” je jednou z kníh od Agathy Christie, kde nenájdeme svetoznámeho vyšetrovateľa Hercula Poirota. To však neznamená, že by bola o niečo horšia ako tie Poirotovské, práve naopak. Knihu som uchmatla v zľave na BookDepository rovnako ako Vraždu v Orient Exprese a zhtla som ju doslova za dve poobedia.

Na ostrove Soldier´s Island sa stretne 10 ľudí, ktorí sa pred tým nestretli a naoko nemajú nič spoločné. Na ostrov ich pozval sám majiteľ ostrova, tajomný pán U. N. Owen. Keď po prvej večeri nečakane zomrie prvý z hostí na otravu kyanidom, mladý a nerozvážny Tony Marston, hostia začínajú tušiť, že pán Owen sa k ich spoločnosti nepripojí. Napňtie stúpa, pretože očividne je medzi nimi vrah, ktorý je možno pripravený znovu vraždiť. Až kým neostane ani jeden z nich.

Kniha je výborne napísaná a aj keď nie je strašideľná, pred sa len som sa v niektorých momentoch trochu bála. Až do úplného konca som nemala potuchy, kto je vrahom a postupne ako hostia zomierali som svoje podozrenie menila. Koniec bol však viac ako prekvapivý a túto knihu odporúčam naozaj každému menšiemu či väčšiemu milovníkovi detektívok.

  • Hodnotenie 5/5

Marec, mesiac knihy, som úspešne ukončila a posunula som tak vpred aj splnenie svojho tohtoročného cieľa v Reading Challenge. Vidíme sa opäť v aprílovom reading liste!

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.