týždenná dávka inšpirácie o jedle, knihách a cestovaní

Reading list #2

Reading list #2

Február je (už dávno) za nami a to so sebou prináša druhé tohtoročné zhrnutie prečítaných kníh za uplynulý mesiac. Ak ste zmeškali predchádzajúce zhrnutie, prečítať si ho môžete tu.

Jean-Michel Guenassia // Vysněný život Ernesta G.

Vysněný život Ernesta G. mi požičala kolegyňa Kika, pretože sa chcela o knihe s niekým porozprávať. Väčšinu kníh čítam v angličtine, preto bol text v češtine trochu výzvou. Viac ako 400 stranový dej sa môže zdať rozťahaný a nezaujímavý, zachytáva však v podstate celý a (pre mňa) neobyčajný život českého lekára židovského pôvodu, Jozefa Kaplana. V prvej polovici knihy sa nedeje nič dramatické. Druhá polovica je viac napínavá, časovo sa odohráva po skončení 2. svetovej vojny v Československu a v daných podmienkach sa nevyhla ani politickej téme. Rozuzlenie knihy bolo viac ako prekvapivé a posledných sto strán som doslova zhltla. Vysněný život Ernesta G. je jedna z tých kníh, po prečítaní ktorej ostáva len polemizovať – bolo to naozaj tak? Mohlo sa to stať alebo len autor použil určité reálne udalosti a reálne postavy na vytvorenie tohto príbehu? Posúďte sami…

  • Hodnotenie 3,5/5

Maxim Gorkij // Na dne

Najslávnejšia dráma Maxima Gorkého z roku 1902 je jednou z povinných kníh, ktoré ma tento semester čakajú. Podľa popiskov na internete je vzrušujúcou a zaujímavou sondou do života ľudí “na dne” vtedajšej ruskej spoločnosti. Áno, je pravdou, že témou je náhľad do každodenného života ľudí žijúcich svoje biedne dni v jednej nocľahárni. No či zaujímavou, nie som si istá. Možno keby ju prečítam ešte raz a venujem jej dôslednejšiu pozornosť, všimnem si aj iné ako len povrchnejšie súvislosti. Maxim Gorkij však očividne touto hrou povedal naozaj veľa, keďže bola jednou z najhranejších nie len v Rusku. Text drámy má len približne sto strán, takže to v pohode dáte za jedno poobedie. Skúste si ju prečítať a keď tak mi napíšte do komentu, čo si myslíte.

  • Hodnotenie 3/5

And that´s it…

Až sa to hanbím napísať, ale vo februári som sa s čítaním nejak nezaoberala. Bola som rada, že som sa prebojovala na koniec Vysněného života Ernesta G. Taktiež som čítala len po pár stránkach v električke cestou do alebo z práce. Marec asi tiež nebude žiadna sláva, pretože týždeň budeme na cestách, kde nebude na knihy veľmi priestor. Viac v ďalšom reading liste! 🙂Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.